Lokaty z funduszem nie gwarantują wysokich zysków

data publikacji: 2010-03-30
Banki nie oferują obecnie tak wysokich zysków z lokat jak jeszcze rok temu podczas wojny depozytowej. Aby zachęcić klientów wyższym oprocentowaniem oferują ponadprzeciętne zyski z lokaty sięgające nawet 10% pod warunkiem równoczesnej inwestycji w fundusze. Czy takie rozwiązanie gwarantuje wysokie zyski?
Odpowiedź jest jak zwykle złożona. Najkrócej można by odpowiedzieć: "to zależy". Na takie oferty trzeba zwrócić jednak większą uwagę niż na zwykłą lokatę. Na pierwszy rzut oka oprocentowanie jest powalające. Nigdzie nie można liczyć na 10% w skali roku na zwykłej lokacie, na lokatach z funduszami jest to możliwe. Należy jednak zaznaczyć, że na tak atrakcyjnie oprocentowanej lokacie ląduje tylko część naszych środków, zazwyczaj nie więcej niż połowa. Pozostała część lokowana jest w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe w postaci funduszy inwestycyjnych.

Inwestycja w fundusze jest zdecydowanie bardziej ryzykowna niż inwestycja w zwykłą lokatę. Inwestując środki w fundusz nie mamy gwarancji zwrotu zainwestowanych oszczędności, dlatego może zdarzyć się sytuacja, że w ostateczności okaże się, że zwykła lokata na 6% przyniosłaby nam wyższe zyski niż lokata z funduszem. Z drugiej strony w okresie hossy możemy otrzymać zyski dużo wyższe niż to obiecane 10% na lokacie.

Tak czy inaczej, przed decyzją o inwestycji w lokatę z funduszem należy dokładnie zapoznać się z prospektem emisyjnym danego funduszu, zapoznać się czy nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z odkupieniem lub konwersją jednostek przed określonym w umowie czasem trwania inwestycji. Inwestycja w fundusz może oznaczać inwestycję dużo bardziej długoterminową niż lokata, którą banki traktują jak wabik.
…wstecz
zobacz także:
  • Lokata 10 % Toyota Bank
  • Toyota Bank Polska przebojem wdarł się na pierwsze miejsce w rankingu lokat z ofertą lokaty na 10% w skali roku. Lokata Bonusowa to lokata na 6 miesięcy a promocja będzie obowiązywać tylko do 30 listopada 2012 roku.
  • Raiffeisen Bank kusi lokatą z funduszem na 7 procent
  • Raiffeisen Bank Polska wprowadził do swojej oferty lokatę oprocentowaną na 7% w skali roku połączoną z inwestycją w fundusze. Klienci chcący skorzystać z oferty muszą w równym stopniu zainwestować w fundusze i lokatę.
  • Pieniądze z lokat powędrują do TFI
  • Inwestorzy zapominają powoli o czasach kryzysu i można zaobserwować coraz większą chęć inwestowania w bardziej ryzykowne ale z reguły przynoszące większe zyski instrumenty finansowe. Mija trochę ponad rok od bankowej wojny depozytowej, gdzie lokaty roczne na 10% były niemal standardem. Obecnie oprocentowanie lokat nie jest już tak atrakcyjne dlatego część inwestorów może powrócić na giełdę lub zainwestować w TFI.
  • Banki szykują się na wojnę o lokaty bankowe?
  • Obecna sytuacja na rynku lokat bankowych nie przedstawia sie różowo. Co raz mniej klientów indywidualnych wpłaca swoje oszczędności na lokaty bankowe. Dochody polskiego społeczeństwa nie rosną już tak szybko. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być kryzys gospodarczy, który daje się odczuć niemal w każdej branży gospodarki.

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!