Lokata czy konto oszczędnościowe?

data publikacji: 2010-01-21
Konta oszczędnościowe dają zarobić podobnie jak na lokacie. Dodatkowo często oprocentowane są dziennie dzięki czemu można w prosty i zgodny z prawem sposób uniknąć płacenia tzw. podatku Belki.
Dzięki takiemu rozwiązaniu codziennie możemy obserwować jak skrupulatnie i powoli rośnie nam kwota jaką oszczędzamy. Dodatkowo, w odróżnieniu od lokat, na kontach oszczędnościowych z reguły możemy bez problemu pobrać pieniądze. Należy jednak uważać, większość banków przed nagłym odpływem środków broni się wysokimi opłatami za np. drugi i każdy kolejny przelew wychodzący z konta, lub za brak określonej kwoty na koncie. Mimo tego w czasach kiedy dostęp do gotówki powinien być priorytetem konta oszczędnościowe spełniają swoją rolę: oszczędzają a jednocześnie nie zamrażają środków.

Najlepsze z kont oszczędnościowych dostępnych obecnie na rynku oferuje oprocentowanie w okolicach 5% co przy dziennej kapitalizacji daje odpowiednik tradycyjnej lokacie na 6,33%. Najlepsze lokaty bankowe obecne na rynku oferują oprocentowanie w wysokości 7% ale z reguły są to długoterminowe inwestycje zamrażające środki - na np. dwa lata.
…wstecz
zobacz także:
  • Lokaty bankowe marzec 2023
  • Lokaty bankowe marzec 2023 roku podobnie jak poziom stóp procentowych utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie. W większości banków można znaleźć dość atrakcyjne oferty lokat w okolicach 6-7 procent w skali roku. W związku z brakiem kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie należy się jednak spodziewać dalszego wzrostu oprocentowania lokat w najbliższym czasie.
  • Ranking lokat luty 2023
  • Jak co miesiąc prezentujemy aktualny ranking lokat. Luty 2023 roku to dobry czas aby zastanowić się czy nie warto ulokować oszczędności na lokacie ponieważ w zestawieniu można zaobserwować oznaki końca podwyżek oprocentowania. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem nie ma co liczyć na lepsze oferty niż obecnie dostępne.
  • Zmiany w podatku Belki od 2024 roku?
  • Ministerstwo Finansów planuje dokonać zmian w podatku Belki czyli tymczasowym podatku wprowadzonym już 20 lat temu. Podatek Belki to podatek od zysków kapitałowych, który jest potrącany przez bank z zysku po zakończeniu lokaty bankowej.
  • Ranking lokat styczeń 2023
  • W styczniu 2023 roku w ofertach lokat w bankach widać pewną stabilizację. Ranking lokat styczeń 2023 prezentuje się podobnie do grudniowego zestawienia aczkolwiek na pozycji lidera w dwóch zestawieniach wskoczyły oferty, które pojawiły się w końcówce grudnia. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem ofert lokat bankowych w styczniu 2023 roku.
  • Ranking lokat grudzień 2022
  • Lokaty w Getin Banku
  • Ranking lokat wrzesień 2022
  • Czy podatek Belki zostanie zlikwidowany?
  • Ranking lokat czerwiec 2022
  • Rząd zmusi banki do podniesienia oprocentowania lokat

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!