Banki szykują się na wojnę o lokaty bankowe?

data publikacji: 2009-11-17
Obecna sytuacja na rynku lokat bankowych nie przedstawia sie różowo. Co raz mniej klientów indywidualnych wpłaca swoje oszczędności na lokaty bankowe. Dochody polskiego społeczeństwa nie rosną już tak szybko. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być kryzys gospodarczy, który daje się odczuć niemal w każdej branży gospodarki.
Powodem odwrotu klientów indywidualnych od lokat może być też fakt systematycznie poprawiającej się sytuacji funduszy inwestycyjnych. Fundusze, w przeważającej większości, rosną systematycznie od marca i co raz więcej inwestorów woli lokować swoje pieniądze właśnie w fundusze zamiast na lokatach. Oferty banków w tym zakresie są również coraz słabsze.

Banki obecnie będą kusić firmy wpłacaniem depozytów na procent. Taką politykę banków nie trudno zrozumieć. Od jednej dużej firmy czy instytucji można uzyskać duże kwoty, nawet powyżej setek milionów złotych. Aby podobną kwotę uzyskać z rynku detalicznego należy pozyskać tysiące klientów. Dynamika wzrostów depozytów z rynku detalicznego jest dużo mniejsza niż przed rokiem. Od maja wzrosły on o 6mld zł, podczas gdy na jesieni 2008 roku zwiększyły się o 10 mld zł miesięcznie.

Czy pod koniec roku sytuacja w zakresie ofert lokat bankowych ulegnie zmianie? Czas pokaże, ale na pewno nie należy spodziewać się rewolucyjnych zmian.

Aktualną ofertę banków w zakresie lokat bankowych można zobaczyć tutaj: ranking lokat bakowych
…wstecz
zobacz także:
  • Lokaty bankowe marzec 2023
  • Lokaty bankowe marzec 2023 roku podobnie jak poziom stóp procentowych utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie. W większości banków można znaleźć dość atrakcyjne oferty lokat w okolicach 6-7 procent w skali roku. W związku z brakiem kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie należy się jednak spodziewać dalszego wzrostu oprocentowania lokat w najbliższym czasie.
  • Ranking lokat luty 2023
  • Jak co miesiąc prezentujemy aktualny ranking lokat. Luty 2023 roku to dobry czas aby zastanowić się czy nie warto ulokować oszczędności na lokacie ponieważ w zestawieniu można zaobserwować oznaki końca podwyżek oprocentowania. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem nie ma co liczyć na lepsze oferty niż obecnie dostępne.
  • Ranking lokat styczeń 2023
  • W styczniu 2023 roku w ofertach lokat w bankach widać pewną stabilizację. Ranking lokat styczeń 2023 prezentuje się podobnie do grudniowego zestawienia aczkolwiek na pozycji lidera w dwóch zestawieniach wskoczyły oferty, które pojawiły się w końcówce grudnia. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem ofert lokat bankowych w styczniu 2023 roku.
  • Ranking lokat grudzień 2022
  • W grudniu 2022 roku ranking lokat prezentuje się nieco lepiej niż przed miesiącem. Pojawiły się oferty z oprocentowaniem przekraczającym 8% w skali roku i to mimo braku podwyżek stóp procentowych w ostatnich miesiącach. Jak zwykle przedstawiamy comiesięczny ranking z rozbiciem na lokaty krótkoterminowe, półroczne i długoterminowe. Sprawdź najnowszy ranking lokat grudzień 2022.
  • Ranking lokat październik 2022
  • Ranking lokat wrzesień 2022
  • Ranking lokat czerwiec 2022
  • Rząd zmusi banki do podniesienia oprocentowania lokat
  • Ranking lokat maj 2013
  • Lokata Wspólna w Getin przedłużona

Jaka lokata na 2023 rok?

Mamy kwiecień 2023 roku, galopującą inflację, zastój w gospodarce i na rynku pracy. Czy w takim środowisku warto założyć lokatę na 2023 rok. Jeśli tak to kiedy i jaką? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!