ranking lokat

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!


Aby móc uniknąć płacenia podatku najpierw należy zapoznać się ze sposobem jego naliczania. Najlepiej przeprowadzić analizę na przykładzie z życia wziętym. Weźmy pod lupę konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją oprocentowanie 5 proc. w skali roku.

Przelewany na konto 18 213 zł. Po jednym dniu odsetki z lokaty wynoszą 2,49 zł, od których bank powinien automatycznie odprowadzić 19-procentowy podatek Belki (tak potocznie nazywa się ten podatek od zysków kapitałowych). Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej podstawę opodatkowania zaokrąglamy do pełnych złotych, czyli w naszym przypadku z 2,49 zł mamy 2 zł. Od podstawy opodatkowania obliczamy 19% podatku - 0,38 zł. Kwotę podatku również zaokrąglamy do pełnych złotych czyli w danym przypadku do 0 zł.

Tym oto prostym sposobem mimo zysku z lokaty (2,49zł) całkowicie legalnie uniknęliśmy 19% podatku!

Należy jednak uważać, ponieważ mechanizm zaokrąglania podatku i podstawy do opodatkowania może zadziałać na naszą niekorzyść. Wystarczy, że zysk z lokaty wyniesie 2,5 zł. W takim przypadku podstawą opodatkowania będzie zaokrąglenie od tej kwoty czyli 3 zł. 19-procentowy podatek od 3 zł wynosi 0,57 zł a po zaokrągleniu wynosi 1 zł. I tym oto sposobem z 2,49 zł na koncie zostanie nam jedynie 1,49 zł.

Kwota na koncie Oprocentowanie Odsetki dzienne Podstawa opodatkowania Odprowadzony podatek
18 213 zł 5 %
2,49 zł 2 zł 0 zł
18 250 zł 5 % 2,5 zł 3 zł 1 zł

Zobacz ofertę banków z zakresu lokat codziennych, w szczególności banku Getin, Eurobank i BGŻ.
…wstecz
zobacz także:

Ranking lokat maj 2013

Ranking lokat maj 2013 przynosi kolejne zmiany. Niestety, najlepsze lokaty maj 2013 dają mniej zarobić niż przed miesiącem. Banki płacą coraz mniej odsetek od lokat bankowych ze względu na możliwe kolejne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat kwiecień 2013

Ranking lokat kwiecień 2013 niestety wciąż potwierdza tendencję obniżania oprocentowania lokat przez banki. Najlepsze lokaty kwiecień 2013 dają zarobić niewiele ponad 5 procent w skali roku.

Ranking lokat luty 2013

Niestety ranking lokat luty 2013 zawiera jedynie dwie propozycje lokat z oprocentowaniem 7% oraz łącznie tylko siedem propozycji z oprocentowaniem powyżej 6% w skali roku. Oznacza to, że najlepsze lokaty luty 2013 dają mniej zarobić niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Noble Bank lokaty

bank lokata oprocentowanie
Getin Noble Bank SA Lokata Mobilna Lokata terminowa oprocentowana na 3 % w skali roku.
Getin Noble Bank SA Lokata na Nowe Środki Lokata terminowa oprocentowana na 2.8 % w skali roku.
Getin Noble Bank SA e-Lokata Progresywna Lokata terminowa oprocentowana na 2.5 % w skali roku.
Getin Noble Bank SA e-Lokata Tradycyjna Lokata terminowa oprocentowana na 2.4 % w skali roku.

Pekao lokaty

bank lokata oprocentowanie
Bank Pekao S.A. Lokata Elastyczna Lokata terminowa oprocentowana na 1.56 % w skali roku.
Bank Pekao S.A. e-Lokata Lokata terminowa oprocentowana na 1.55 % w skali roku.
Bank Pekao S.A. e-Lokata Lokata terminowa oprocentowana na 1.4 % w skali roku.
Bank Pekao S.A. e-Lokata Lokata terminowa oprocentowana na 1.3 % w skali roku.

na skróty

Ranking lokat lipiec 2013

Ranking lokat lipiec 2013 niestety nie przynosi dobrych wieści dla pragnących bezpiecznie oszczędzać na lokatach. Najlepsze lokaty lipiec 2013 przynoszą podobny lub nieco niższy zysk niż przed miesiącem. Jest to pokłosie kolejnych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat marzec 2013

Ranking lokat marzec 2013, który właśnie przedstawiamy, wydaje się już tylko nieznacznie gorszy od ostatniego podsumowania z lutego. Wydaje się więc, że najlepsze lokaty marzec 2013 dają zarobić porównywalnie do lokat z lutego 2013. Być może jest to oznaka powolnego wyhamowania cyklu obniżek oprocentowania lokat.

Ranking lokat styczeń 2013

Ranking lokat styczeń 2013 nie prezentuje się imponująco. Zawdzięczamy to bankom, które obniżają oprocentowanie najlepszych lokat bankowych. Styczeń 2013 może okazać się ostatnim miesiącem, w którym można jeszcze wyszukać lokatę powyżej 6 procent w skali roku. Najlepsze lokaty styczeń 2013 wciąż przebijają tą kwotę ale kolejne szykowane obniżki stóp procentowych mogą zmienić tą sytuację już niebawem.

ranking lokat miesięcznych

Lp lokata w banku %
1 Euro Bank S.A. 3.5
2 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA 2.25
3 BIZ Bank 1.85
4 Bank Smart 1.85
5 Inteligo 1.8
6 Plus Bank 1.75
7 Idea Bank 1.5
8 T-Mobile Usługi Bankowe 1.5

Getin Bank Lokaty

Sprawdź najnowszą ofertę lokat jednego z liderów na rynku. Getin Bank Lokaty to zestawienie wszystkich lokat dostępnych w banku Getin Bank.
© iLokaty.info All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.