kalkulator lokat

W jaki sposób uniknąć podatku Belki?

Walka o nasze pieniądze wciąż trwa. Banki nie oferują co prawda już tak wysokiego oprocentowania lokat jak jeszcze na początku roku, ale wciąż kuszą klientów proponując nowe rozwiązania na zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy poprzez uniknięcie podatku od zysków kapitałowych.


Banki nie mogąc lub nie chcąc podnieść oprocentowania proponują rozwiązanie, które pozwala w łatwy sposób uniknąć podatku w wysokości 19% od zysku z lokaty. Wystarczy, że oprocentowanie na lokacie będzie naliczane codziennie a lokata odnawiana automatycznie na następny dzień. Na tej zasadzie działają już rachunki oszczędnościowe w kilku bankach.

Mechanizm działania jest bardzo prosty. Wystarczy, że dzienne odsetki z lokaty nie przekroczą kwoty 2,49 zł. W takim wypadku 19% z odsetek po zaokrągleniu do pełnych złoty daje 0 zł podatku! Należy zaznaczyć, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Więcej na temat podatku Belki i sposobu jego naliczania pisaliśmy w tym artykule.

Dodatkowo na kolejny dzień mamy do dyspozycji kwotę powiększoną o odsetki z poprzedniego dnia. Dzięki takim zabiegom efektywne oprocentowanie jest wyższe od deklarowanego przez banki oprocentowania w skali roku.

Obecnie konta z dzienną kapitalizacją odsetek oferuje pięć banków. Są to Alior Bank, Eurobank, Toyota Bank, Kredyt Bank i Getin Bank.

Jako pierwszy do swojej oferty dzienną kapitalizację wprowadził Alior Bank. Obecnie bank chwali się oprocentowaniem w wysokości 8% jednak jest to jedynie chwyt marketingowy. Kapitalizacji podlega jedynie połowa środków zgromadzonych na koncie na tzw. "lokacie nocnej".

Toyota Bank oferuje swoje konto „Click" jedynie dla młodzieży w przedziale wieku 13-26 lat.

Kredyt Bank oferuje progowe oprocentowanie, które zależy od wysokości środków na koncie. Im większe środki tym słabiej oprocentowane jest konto. Pierwszy przedział, dla którego naliczane są najwyższe odsetki (5%) to od 1 000zł do 15 000 zł. Idea polega na uniknięciu podatku Belki więc oferta jest jak najbardziej do tego dopasowana.

Eurobank oferuje możliwość założenia aż pięciu kont oszczędnościowych powiązanych z jednym kontem online. Oferta charakteryzuje się najwyższym oprocentowaniem wśród obecnie dostępnych na rynku wynoszącym 6,06%. Dzięki temu na każdym z kont możemy ulokować trochę ponad 15 tys. nie martwiąc się o podatek! Więcej na temat oferty Eurobanku można przeczytać tutaj.

Ostatnim graczem, który wprowadził dzienną kapitalizację jest GETIN Bank. W przypadku tego banku liczba lokat dziennych dostępnych dla jednego klienta wynosi 3 a oprocentowanie jest niewiele niższe niż w przypadku Eurobanku.

Oferty lokat z dzienną kapitalizacją odsetek:
Bank Oprocentowanie maksymalna kwota bez podatku maksymalna liczba rachunków
Eurobank 6,06% 15 027zł 5
GETIN Bank 6% 15 144zł 3
Toyota Bank 5% 18 213zł 1
Kredyt Bank 5% 18 213zł 1
Alior Bank 4% 22 766zł 2

…wstecz
zobacz także:

Ranking lokat maj 2013

Ranking lokat maj 2013 przynosi kolejne zmiany. Niestety, najlepsze lokaty maj 2013 dają mniej zarobić niż przed miesiącem. Banki płacą coraz mniej odsetek od lokat bankowych ze względu na możliwe kolejne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat kwiecień 2013

Ranking lokat kwiecień 2013 niestety wciąż potwierdza tendencję obniżania oprocentowania lokat przez banki. Najlepsze lokaty kwiecień 2013 dają zarobić niewiele ponad 5 procent w skali roku.

Ranking lokat luty 2013

Niestety ranking lokat luty 2013 zawiera jedynie dwie propozycje lokat z oprocentowaniem 7% oraz łącznie tylko siedem propozycji z oprocentowaniem powyżej 6% w skali roku. Oznacza to, że najlepsze lokaty luty 2013 dają mniej zarobić niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Noble Bank lokaty

bank lokata oprocentowanie
Getin Noble Bank SA Lokata Mobilna Lokata terminowa oprocentowana na 3 % w skali roku.
Getin Noble Bank SA Lokata na Nowe Środki Lokata terminowa oprocentowana na 2.8 % w skali roku.
Getin Noble Bank SA e-Lokata Progresywna Lokata terminowa oprocentowana na 2.5 % w skali roku.
Getin Noble Bank SA e-Lokata Tradycyjna Lokata terminowa oprocentowana na 2.4 % w skali roku.

Kredyt Bank lokaty

bank lokata oprocentowanie

na skróty

Ranking lokat lipiec 2013

Ranking lokat lipiec 2013 niestety nie przynosi dobrych wieści dla pragnących bezpiecznie oszczędzać na lokatach. Najlepsze lokaty lipiec 2013 przynoszą podobny lub nieco niższy zysk niż przed miesiącem. Jest to pokłosie kolejnych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat marzec 2013

Ranking lokat marzec 2013, który właśnie przedstawiamy, wydaje się już tylko nieznacznie gorszy od ostatniego podsumowania z lutego. Wydaje się więc, że najlepsze lokaty marzec 2013 dają zarobić porównywalnie do lokat z lutego 2013. Być może jest to oznaka powolnego wyhamowania cyklu obniżek oprocentowania lokat.

Ranking lokat styczeń 2013

Ranking lokat styczeń 2013 nie prezentuje się imponująco. Zawdzięczamy to bankom, które obniżają oprocentowanie najlepszych lokat bankowych. Styczeń 2013 może okazać się ostatnim miesiącem, w którym można jeszcze wyszukać lokatę powyżej 6 procent w skali roku. Najlepsze lokaty styczeń 2013 wciąż przebijają tą kwotę ale kolejne szykowane obniżki stóp procentowych mogą zmienić tą sytuację już niebawem.

ranking lokat miesięcznych

Lp lokata w banku %
1 Euro Bank S.A. 3.5
2 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA 2.25
3 BIZ Bank 1.85
4 Bank Smart 1.85
5 Inteligo 1.8
6 Plus Bank 1.75
7 Idea Bank 1.5
8 T-Mobile Usługi Bankowe 1.5

Getin Bank Lokaty

Sprawdź najnowszą ofertę lokat jednego z liderów na rynku. Getin Bank Lokaty to zestawienie wszystkich lokat dostępnych w banku Getin Bank.
© 2009 iLokaty.info All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.