kalkulator lokat

Lokaty jednodniowe

Lokaty jednodniowe wdarły się przełomem do oferty lokat bankowych w polskich bankach pod koniec tzw. wojny depozytowej. Lokaty jednodniowe oferują możliwość uniknięcia płacenia podatku od zysków z lokat bankowych zwanego podatkiem Belki.

Lokaty jednodniowe to lokaty, które trwają tylko jeden dzień. Banki często jednak oferują możliwość odnawiania się lokat jednodniowych każdego dnia co pozwala oszczędzać na lokatach jednodniowych oszczędności przez dłuższy okres czasu bez codziennej konieczności zakładania lokaty.

Oprocentowanie lokat jednodniowych zwykle jest wyższe niż oprocentowanie netto lokat standardowych, od których odprowadzany jest podatek Belki. Dzięki temu, że od lokat jednodniowych zwykle nie odprowadza się podatku, banki mogą oferować oprocentowanie korzystniejsze dla klientów.

Aby uniknąć podatku Belki od lokat jednodniowych wystarczy, aby zysk z lokaty jednodniowej nie przekroczył kwoty 2,49 złotych. W takim przypadku po zaokrągleniu podstawy opodatkowania do pełnych złotych (2zł) oraz obliczeniu 19% podatku Belki zaokrąglonego do pełnych złotych, kwota podatku wynosi 0 złotych.

Niestety, rząd planuje zmiany w Ordynacji Podatkowej mające na celu wyeliminowanie możliwości uniknięcia podatku Belki. Od przyszłego roku 2012 podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku będzie można zaokrąglać do pełnych groszy w górę co w konsekwencji uniemożliwi unikanie opodatkowania na lokatach jednodniowych.

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!

Deutsche Bank wprowadza nowe lokaty - db Lokata 4 Pory Zysku

Deutsche Bank PBC wprowadza do oferty 6, 9 i 12 - miesięczne lokaty progresywne oferujące dostęp do odsetek po każdym, kwartalnym okresie kapitalizacji. Depozyty dostępne w ramach db Lokaty 4 Pory Zysku, których
oprocentowanie wynosi od 4,25 do 6%. Lokaty można zakładać w oddziałach Banku oraz za pośrednictwem Teleserwisu.

Banki coraz częściej oferują lokaty z dzienną kapitalizacją

Do grona banków, które w swojej ofercie mają lokaty z dzienną kapitalizacją dołączyły w sierpniu Polbank i Meritum Bank. Na rynku widać wyraźnie tendencję idącą w kierunku zachowania oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych poniżej 7% ale za to z większą dbałością o realny zysk klienta bowiem dzięki dziennej kapitalizacji w łatwy sposób klienci mogą uniknąć podatku Belki.

Banki szykują się na wojnę o lokaty bankowe?

Obecna sytuacja na rynku lokat bankowych nie przedstawia sie różowo. Co raz mniej klientów indywidualnych wpłaca swoje oszczędności na lokaty bankowe. Dochody polskiego społeczeństwa nie rosną już tak szybko. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być kryzys gospodarczy, który daje się odczuć niemal w każdej branży gospodarki.

Lokaty bez podatku w 16 bankach

Już 16 banków oferuje lokaty bez podatku z dzienną kapitalizacją odsetek. Niestety podobnie jak w przypadku lokat tradycyjnych oprocentowanie na lokatach antybelkowych systematycznie spada.

Lokaty antypodatkowe – rośnie wybór, spada oprocentowanie

mBank, jako 16 instytucja, zdecydował się na rozszerzenie swojej oferty o depozyt pozwalający uniknąć 19-proc. podatku od zysków z lokat. Internetowe ramię BRE Banku zaproponowało klientom jednodniową mLOKATĘ Czysty Zysk dla osób posiadających bezpłatny rachunek oszczędnościowy eMAX plus.

Banki za lokaty płacą mniej

Oprocentowanie depozytów powoli, ale systematycznie spada. W ostatnim miesiącu kolejne banki zdecydowały się na obniżki. Niższe oprocentowanie depozytów w ciągu ostatniego miesiąca wprowadziło siedem banków z 33 uwzględnianych w naszym zestawieniu, a tylk...

Lokaty w ING wyżej oprocentowane

ING Bank Śląski podwyższył oprocentowanie dwóch lokat: dwunastomiesięcznej lokaty internetowej do 4,75% oraz dwunastomiesięcznej lokaty standardowej do 4,60%. Podwyżka oprocentowania dotyczy lokat w złotych dla klientów indywidualnych. Zmiany obowiązują od 7 stycznia 2010 roku.

db Pełny Zysk - nowe lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek w DB PBC

Deutsche Bank PBC wprowadza do oferty 3 i 6-miesięczne lokaty db Pełny Zysk o oprocentowaniu 4,86 i 4,455 z codzienną kapitalizacją odsetek. Oprocentowanie nowych lokat odpowiada stawkom lokat tradycyjnych w wysokości odpowiednio: 6 procent dla lokaty 3-miesięcznej i 5,5 procent dla lokaty (..)

Kolejny bank proponuje lokaty przez Internet

Już pięć instytucji oferuje możliwość założenia lokaty za pośrednictwem sieci bez konieczności posiadania rachunku bankowego....

na skróty

Ranking lokat lipiec 2013

Ranking lokat lipiec 2013 niestety nie przynosi dobrych wieści dla pragnących bezpiecznie oszczędzać na lokatach. Najlepsze lokaty lipiec 2013 przynoszą podobny lub nieco niższy zysk niż przed miesiącem. Jest to pokłosie kolejnych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ranking lokat marzec 2013

Ranking lokat marzec 2013, który właśnie przedstawiamy, wydaje się już tylko nieznacznie gorszy od ostatniego podsumowania z lutego. Wydaje się więc, że najlepsze lokaty marzec 2013 dają zarobić porównywalnie do lokat z lutego 2013. Być może jest to oznaka powolnego wyhamowania cyklu obniżek oprocentowania lokat.

Ranking lokat styczeń 2013

Ranking lokat styczeń 2013 nie prezentuje się imponująco. Zawdzięczamy to bankom, które obniżają oprocentowanie najlepszych lokat bankowych. Styczeń 2013 może okazać się ostatnim miesiącem, w którym można jeszcze wyszukać lokatę powyżej 6 procent w skali roku. Najlepsze lokaty styczeń 2013 wciąż przebijają tą kwotę ale kolejne szykowane obniżki stóp procentowych mogą zmienić tą sytuację już niebawem.

Ranking lokat listopad 2012

No i stało się. Ranking lokat listopad 2012 już dyskontuje przyszłe obniżki stóp procentowych. Oprocentowanie lokat listopadowych jest nieco niższe niż w poprzednich miesiącach. Coraz trudniej w porównaniu lokat listopad 2012 znaleźć lokaty zdecydowanie powyżej 6 procent. Najlepsze lokaty listopad 2012 niosą ze sobą jeden wniosek - rynek jest już pewien obniżek stóp procentowych.

Ranking lokat październik 2012

Ranking lokat październik 2012 upłynie pod znakiem zapytania - co zrobi w najbliższych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej. W październiku RPP nie obniżyła jeszcze stóp procentowych co nie wpłynęło niekorzystnie na lokaty październik 2012. Oprocentowanie lokat może jednak zareagować niegatywnie na najbliższe zapowiadane obniżki stóp i porównanie lokat październik 2012 trzeba będzie często aktualizować.

Ranking lokat wrzesień 2012

Kończą się wakacje a więc pora na ranking lokat wrzesień 2012. W porównaniu lokat we wrześniu 2012 dominują te same banki i te same oferty jak przed miesiącem. Można jednak dostrzec, że najlepsze lokaty wrzesień 2012 utrzymują oprocentowanie z okresu wakacyjnego. Kilka z nich we wrześniu oferuje wyższe oprocentowanie.

Najlepsza lokata długoterminowa Santander Consumer Bank

Postanowiliśmy przeanalizować dostępne oferty lokat długoterminowych i wybraliśmy najlepszą. Najlepsza lokata długoterminowa wrzesień 2012 to lokata na 15 miesięcy Santander Consumer Bank. Dodatkową zaletą tej lokaty jest to, że można ją założyć nie mając konta w banku.

Jak działa lokata jednodniowa

Obecnie najlepsze lokaty bankowe to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek zwane również lokatami jednodniowymi lub antypodatkowymi i antybelkowymi. Jak działają takie lokaty bez podatku i czy są legalne?

Podatek z lokaty - jak jest naliczany?

W 2002 roku minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysku z lokat bankowych. Od tamtej pory zyski z lokat bankowych oprocentowane są 19% podatkiem. Banki znalazły jednak sposoby, aby uniknąć oddawania państwu pokaźnej części ciężko zarobionych odsetek z lokat. Dodać trzeba, że jest to w pełni legalny sposób!

ranking lokat miesięcznych

Lp lokata w banku %
1 Euro Bank S.A. 3.5
2 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA 2.25
3 BIZ Bank 1.85
4 Bank Smart 1.85
5 Inteligo 1.8
6 Plus Bank 1.75
7 Idea Bank 1.5
8 T-Mobile Usługi Bankowe 1.5
© 2009 iLokaty.info All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.